فرکانس احساس نفرت تاثیر آن در زندگی | روش درمان

فرکانس احساس نفرت

فرکانس احساس نفرت یکی از این احساسات است که بیشتر ما در درون خود می‌ریزیم. سم همیشه آن چیزی نیست که مردم می‌خورند و یا می‌نوشند. بلکه می‌تواند یک احساس خطرناک باشد. نفرت احساسی قدرتمند است که همان زهر می‌توان روح شما را آلوده کند. باعث مسمومیت ذهن می‌شود و همه‌ی جوانب زندگی از جمله روابط را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما فرکانس احساس نفرت و خشم می‌تواند مغز، زندگی و آینده‌ی شما را خراب کند. اگر در دستان این احساس منفی گرفتار شده‌اید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

چرا احساس نفرت شکل می‌گیرد؟

نفرت اغلب از کمبودها، عقده‌ها و حقارت‌ها ایجاد می‌شود. وقتی هم کسی این احساس را با خود حمل کند، به ذهن و جسم او آسیب می‌رساند. نفرت می‌تواند نسبت به یک انسان، حیوان، شغل، فیلم، خانه و لباس باشد. نگه داشتن احساس تنفر درست مانند اینست که به شخصی اجازه دهیم بدون اجازه در خانه‌ی ما زندگی کند». 

نفرت احساسی است که هر کسی در مقطعی از زندگی آن را احساس و تجربه می‌کند. مهم‌ترین دلایل بروز احساس نفرت عبارتند از:

سرکوب احساسات

سرکوب برخی از احساسات باعث می‌شود تا در جای دیگری خود را نشان دهد. نادیده‌گرفتن حس دوست‌داشتن و ارضاء نیازهای جسمی و روحی می‌تواند تبعات سوئی را برای روح و روان در پی داشته باشد. بسیاری از حس نفرت ما به دلیل سرکوب همین نیازهاست. فروید یکی از روانشناسانی است که دلیل اصلی نفرت را سرکوب نیازها در کودکی می‌داند.

عدم دستیابی به موفقیت و خواسته‌ها

وقتی قادر نیستیم به نیازها و خواسته‌های خود برسیم، گرفتار احساس نفرت می‌شویم. وقتی در کاری شکست می‌خوریم، به جای بررسی علت شکست، ممکن است از همان کار نفرت پیدا کنید. همچنین نفرت ما ممکن است از آدم‌ها و اطرافیان باشد. حسادت و شکست ما باعث شود که از افرادی که در همان کار موفق شده‌اند، متنفر شویم.

تحقیر شدن توسط اطرافیان

یکی دیگر از دلایل بروز احساس نفرت، تحقیر شدن توسط دیگران است. این حقارت باعث نفرت از فرد و موقعیت و شرایط می‌شود. به طور کلی هر چیزی که حقارت را به ذهن متبادر کند، می‌تواند باعث بروز احساس نفرت شود. برای مثال ممکن است فردی در کودکی بخاطر بی‌اجازه برداشتن یک خودکار سبز رنگ، توسط معلمش تحقیر شود. این فرد در بزرگسالی همچنان از خودکار سبز متنفر است. زیرا یک بار به خاطر آن تحقیر شده است.

تاثیر منفی فرکانس احساس نفرت

تصویربرداری‌هایی که زمان احساس نفرت از مغز شده‌است، نشان می‌دهد این احساس قوی می‌تواند عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار دهد. در یک مطالعه که بر روی مغز و اعصاب در آزمایشگاه عصب‌شناسی دانشگاه کالج لندن صورت گرفت نشان داد که مغز انسان در زمان احساس نفرت به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به طوری که سراسر مغز از جمله گوروس فرونتال میانی، پوتامن راست، قشر پروموتور و قسمت پیشانی مغز تحت تاثیر فرکانس احساس نفرت قرار می‌گیرد.

فرکانس احساس نفرت در منطقه‌ی قشر فرونتال مغز فعالیت می‌کند. پس ممکن است باعث ارزیابی دیگران و پیش‌بینی رفتار آن‌ها شود. به عبارت ساده‌تر، وقتی از کسی متنفر هستید، مغز شما خودکار رفتار او را پیش‌بینی می‌کند. قبل از اینکه با او برخورد کنید، حتماً با خود فکر می‌کنید او جواب سلام شما را نمی‌دهد.

برخی از روانشناسان معتقدند احساس نفرت می‌تواند به فرد کمک کند تا بهتر تصمیم بگیرد که در مقابل چه‌کسی قرار گرفته‌است. با این حال در بلند مدت فرکانس احساس نفرت تاثیرات مخربی بر روی مغز و ذهن بر جا می‌گذارد. این احساس حتی جسم و بدن را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

برای مطالعه فرکانس احساس نگرانی کلیک کنید.

تاثیر فرکانس احساس نفرت بر روی عملکرد مغز

تحقیقات نشان می‌دهد احساس نفرت، باعث تغییرات شیمیایی در مغز می‌شود. زیرا قسمت پیشانی مغز که مسئولیت برنامه‌ریزی و اجرای حرکات را دارد، تغییر می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا در زمان احساس تنفر، برای دفاع در برابر تهدیدات خارجی رفتار تهاجمی (خشم) را از خود نشان دهیم.

همچنین این فعال‌سازی باعث تحریک سیستم عصبی خودمختار می‌شود. افزایش هورمون کورتیزول، باعث افزایش وزن، بی‌خوابی، اضطراب، افسردگی و بیماری‌های مزمن می‌شود. همچنین فرکانس احساس نفرت ذهن را ترغیب می‌کند تا راهی را برای محافظت از شما در برابر تهدید خارجی، پیدا کند. این موضوع منجر به اضطراب بیشتر، بی‌قراری، تفکر و سواری و پارانویا (بدبینی) می‌شود. پس تاثیر بیشتری بر روی تفکر شما می‌گذارد. 

پس توجه به این نکته که احساس نفرت تمام سیستم عصبی، سیستم ایمنی، غدد درون ریز و سلامت روانی را تخریب می‌کند، اهمیت زیادی دارد. 

Frequency of feeling hatred
Frequency of feeling hatred

فرکانس احساس نفرت بر روی تعاملات اجتماعی

فرکانس احساس نفرت شما را به چیزی یا شخصی که از آن متنفر هستید، متصل می‌کند. در واقع اثر آینه‌ای دارد. دفع شدید آن باعث‌می‌شود تا مجدداً فرد یا چیزی که مورد تنفر است، بیشتر در مقابل شما دیده‌شود. به طوری که بارها و بارها باید تلاش کنید تا دفع شود. 

فرکانس احساس نفرت شیرین است. زیرا باعث شکوفایی نفس می‌شود. شما با این احساس منفی احساس برابری و خودپسندی نسبت به شخص یا چیزی که از آن تنفر دارید، می‌کنید. اما حقیقت این است که احساس نفرت درد شما را بیشتر می‌کند. این احساس به شدت خطرناک است و روح و ذهن شما را تخریب می‌کند. به طوری که اگر آن را کنترل نکنید، روح را از بین می‌برد و روزهایتان را تاریک می‌کند.

یکی از اثرات احساس تنفر، بروز رفتارهای مخرب و حتی جرم و خشونت است. جالب است بدانید که یکی از مهم‌ترین دلیل وقوع جرم‌های سنگین، نفرت است. بودا در این مورد می‌گوید:

«نگه‌داشتن خشم مانند گرفتن زغال داغ در دست است. زمانیکه بخواهید آن را به دیگران پرتاب کنید. در حالی که قبل از اینکه آن‌ها را بسوزاند، دست خودتان را می‌سوزاند».

حکایتی شیرین از نفرت بین قبایل آمریکایی

یک حکایت شیرین در مورد فرکانس احساس نفرت در بین قبایل بومی آمریکایی بیان شده است:

«روی پدربزرگی با نوه‌ی جوان خود صحبت‌می‌کند و به او می‌گوید که دو گرگ در درون او وجود دارد که پیوسته با هم درگیر هستند. اولین گرگ صلح، عشق و مهربانی است. دیگری گرگ ترس، حرص، طمع و نفرت است. سپس از نوه‌ی خود می‌پرسد که کدام یک از دو گرگ پیروز می‌شوند. پسر جوان می‌گوید هر گرگی که بیشتر غذا بخورد». 

این شما هستید که احساسات را در درون خود زنده می‌کنید. این احساس می‌تواند نفرت، عشق و یا مهربانی باشد. احساس نفرت می‌تواند تاثیرات مخربی بر روی ذهن و بدن ایجاد کند. 

فرکانس احساس نفرت بر روی قانون جذب

جان اسارف در کتاب راز می‌گوید: «همه ما به یکدیگر مرتبط هستیم. اگر در قانون جذب هستی، با توجه به اینکه همه ما به هم مرتبط هستیم، متوجه کمال بی‌عیب و نقص آن می‌شوی. تو متوجه خواهی شد که چرا افکار منفی‌ات درباره‌ی دیگران به خود تو باز می‌گردد».

با این حساب قانون جذب می‌گوید اگر در مورد کسی متنفر باشید، بیشتر از آنکه شخص مورد تنفر آسیب ببیند، این شما هستید که صدمه می‌بینید. حس نفرت یک احساس منفی است که فرکانس‌های آن انرژی سلول‌های بدن را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر تمرکز مغز را هم کمتر می‌کند. پس به جای اینکه روی زندگی و تصمیمات بزرگ خود متمرکز شوید، وقت خود را بیهوده صرف نفرت از دیگران می‌کنید.

فرکانس احساس نفرت هر لحظه از زمان شما را به خود اختصاص می‌دهد. افکار منفی ذهن شما را پر می‌کند. یک فکر منفی به راحتی وارد ذهن می‌شود. اما بیرون کردن آن به سختی انجام می‌شود. به طوری که باید روزها روی خود کار کنید تا بتوانید به حالت عادی بازگردید. 

به جای اینکه هر روز آرزوی خوشبختی، ثروتمند شدن، موفقیت و شادی کنید، در ذهن احساس نفرت از چیزها و آدم‌ها را مرور می‌کنید. آیا وقتی که صرف نفرت می‌شود، برای آینده‌ی شما صرف می‌شود؟ بدون شک با ازدست‌دادن زمان برای احساسات منفی، زندگی خود را به ورطه‌ی نابودی می‌کشانید.

چطور فرکانس احساس نفرت را متوقف کنیم؟

برای اینکه فرکانس احساس نفرت را از بین ببرید، این راهکارها را به شما توصیه می‌کنیم:

افکار منفی را متوقف کنید

احساسات ما از افکارمان نشأت می‌گیرند. حال آنکه افکار نیز زاییده‌ی جملاتی هستند که ناخواسته یا آگاهانه بر زبان می‌آوریم. احساس نفرت نیز از افکار منفی ما سرچشمه می‌گیرند. برای اینکه این افکار را متوقف کنید، باید جملات مثبت بر زبان برانید. وقتی تمام روز برای گفتن این جملات تمرین می‌کنید، کم‌کم ذهن به افکار مثبت عادت می‌کند.

البته به یکباره ارتعاشات احساس نفرت از بین نمی‌رود. اما با تکرار و تمرین بعد از مدتی افکار مثبت جای خود را در ذهن شما باز می‌کنند. به طوری که بعد از مدتی احساس دوست داشتن و عشق جای نفرت را می‌گیرد. برای اینکه احساس مثبت را جایگزین احساس منفی کنید، حداقل به یک یا دو ماه زمان نیاز دارید.

افکار نفرت انگیز را آگاهانه به چالش بکشید

وقتی ما به کاری عادت می‌کنیم، بدون آنکه بخواهیم بدن و ذهن به سراغ آن می‌رود. آیا شما زمان غذاخوردن می‌دانید چند لقمه غذا می‌خورید؟ مسلم است که خیر. زیرا در زمان غذا خوردن حواستان به غذا و لقمه‌هایی که می‌خورید، نیست. با این وجود عملیات غذا خوردن را به‌نحو درست انجام می‌دهید. 

لقمه‌ها را به اندازه برمی‌دارید. بدون اینکه روی این کار آگاهی داشته باشید، لقمه‌ها را درون دهان قرار می‌دهید و خوب می‌جوید. سپس آن را قورت می‌دهید. می‌دانید چرا این فرآیند را بدون اینکه روی آن آگاهی و تمرکز داشته باشید، به خوبی انجام می‌دهید؟

وقتی ذهن روی یک کار مسلط می‌شود، به قسمت ناخودآگاه می‌رود. سپس شما از روی عادت و بدون نیاز به دقت و حواس آن به خوبی انجام می‌دهید. درست مثل تایپ کردن که اگر در این کار ماهر شوید، حتی چشم‌بسته هم می‌توانید آن را به‌درستی انجام دهید.

میدونید چرا وقتی از کسی متنفرید خوابشو میبینید؟

افکار منفی و احساس نفرت هم همینطور است. وقتی برای مدت طولانی آن را با خود حمل می‌کنید به یک عادت همیشگی تبدیل می‌شود. شما حتی در زمانی که مشغول کار مهمی هستید و یا در زمان خواب، باز هم احساس نفرت با شما می‌ماند. به طوری که فرکانس این احساس در خواب‌های آشفته‌دیده‌می‌شود. 

شاید برایتان پیش آمده‌باشد وقتی از کسی متنفر هستید، خواب او را می‌بینید در حالی که با او دعوا می‌کنید. این خواب بیشتر از ارتعاشات احساس تنفر نشأت می‌گیرد. حالا برای اینکه این حس منفی را به چالش بکشید، زمان فکر کردن به آن، آگاهانه با آن برخورد کنید. افکار منفی بدون اختیار وارد ذهن می‌شوند. اما شما می‌توانید با اختیار خود آن‌ها را متوقف کنید. 

ارتباط خود را با شخص مورد نظر محدود کنید تا فرکانس احساس نفرت درمان بشه

اگر قادر نیستید به هیچ عنوان احساس تنفر خود را نسبت به یک نفر کم کنید، باید برای مدت زمان کوتاه از او فاصله بگیرید. دوری از این فرد می‌تواند باعث کاهش حس نفرت شود. هر چند راه درمان نیست. زیرا اساساً ذهنیت شما دچار ایراد شده‌است. حتی اگر این یک نفر نباشد، شخص دیگری خواهد بود که این بار از او متنفر می‌شوید. 

اما این راهکار زمانی قابل استفاده است که به هیچ عنوان نمی‌توان حس تنفر را از بین ببرید. از سوی دیگر فرد مورد نظر مدام با رفتار و حرف‌هایش شما را آزار می‌دهد. با فاصله‌گرفتن می‌توانید مدتی را در آرامش به سر ببرید تا با خود مدارا کنید. در این مدت باید به ذهن خود بیاموزید حتی اگر مورد آزار دیگران قرار بگیرید، توان تحمل خود را افزایش دهید. در غیر این صورت بیشترین آسیب را شما می‌بینید.

استفاده از استراتژی منحرفی برای متوقف کردن احساس نفرت

وقتی برای متوقف کردن فرکانس احساس نفرت، از یک نفر فاصله می‌گیرید، در واقع برای خود فرصت خریداری می‌کنید. در این مدت باید بر روی ذهن کار کنید. شما در این مدت همچنان به احساس منفی تنفر عادت کرده‌اید. اما برای اینکه آن را از بین ببرید، هر بار که افکار منفی به سراغ شما می‌آید، باید با استراتژی انحراف، ذهن خود را مشغول کنید. برای مثال فیلم تماشا کنید، به پیاده‌روی بروید، کتاب بخوانید و یا ورزش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *