دیل کارنگی؛ تاثیر یه سخنران نابغه بر دیگران

دیل کارنگی

یکی از تأثیرگذارترین افراد در تمام دوران ها، کسی نیست جزء «دیل کارنگی». Dale Harbison Carnegie معتقد بود کسانی که رفتار خودشون رو نسبت به دیگران اصلاح کنن، میتونن در زندگی افرادی موفق باشن. معروف‌ترین اثر دیل کارنگی با عنوان «آئین دوستیابی»، 75 سال پس از اولین انتشارش، هنوز هم اثری پُر فروشه. کلام او همچنان بعد از مرگش پر نفوذه، به طوری که در تمام این سال ها افراد بسیاری جذب اندیشه ها و افکار او شدن. خُب، بیشتر از این قضیه رو کِش نمیدیم و میریم سر اصل مطلب!.

آغاز زندگی دیل کارنگی؛ شرکت در مسابقات بین المللی سخنرانی

دیل کارنگی، مدرس و نویسنده‌ی مشهور 24 نوامبر 1888 در مریویل میسوری به‌ دنیاآمد. والدین او، جیمز ویلیام و آماندا الیزابت کارنگی، کشاورزای فقیر بودن. وقتی که کارنگی در مدرسه بود، خونواده اون به وارنزبورگ در میسوری نقل مکان کردن. به عنوان یه پسر، كارنگی در رشته‌های دو و میدانی هیچ مهارتی نداشت، اما یاد گرفته‌بود که هنوزم میتونه دوستایی برای خودش پیدا و احترام کسب کنه، چون راز و رمز کلمات رو خوب بلد بود.

تو دبیرستان، اکثراً توی مجامع Chautauqua شرکت میکرد. این رویدادها سرگرمی هایی رو برای جوامع روستایی تو سراسر کشور به ارمغان می آورد و توی این رویدادها، سخنرانان محبوب، نوازنده ها، سرگرمی ها و واعظانی، اجراهای به خصوصی داشتن. دیل با الهام از سخنرانایی های که تو این گردهمایی ها انجام داد، تصمیم گرفت به تیم مناظره مدرسه ملحق بشه، جایی که اون تبدیل به یه مربی انگیزشی شد.

پس از فارغ التحصیلیش از دبیرستان در سال 1906، دیل کارنگی تو کالج معلمان محلی در وارنزبورگ شرکت کرد. خونواده او برای پرداخت روزی یک دلار بابت تخت و اتاقش بسیار فقیر بودن (پول زیادی نداشتن)، پس کارنگی در حالی که روزانه با اسب به مدرسه میرفت، به زندگی خودش توی خونه ادامه داد. او ازین سواری های انفرادیش برای تمرین سخنرانی های موزون و سبک عبارت سازی های دقیقش استفاده میکرد. کارنگی مکرراً وارد مسابقات بین المللی سخنرانی های عمومی میشد و تو اکثر مسابقاتی که شرکت می کرد، برنده میشد. فن بیانش به عنوان یه سخنران عمومی در حدی بالا بود که دانشجویان در عوض آموزشی که از دیل میگرفتن، پول بهش پرداخت میکردن.

آغاز کار دیل کارنگی؛ تجربه انجام چندین کار بی ثمر

بعد از فارغ التحصیلیش از کالج تو سال 1908، کارنگی به عنوان یه ویزیتور مسافرتی، جها انجام مکاتبات بین المللی، در اتحادیه نبراسکا، مشغول به کار شد. اون بعدش کار فروش دیگه ای رو برای تجارت مشروب فروشی آرمور در پیش گرفت. تا سال 1911، کارنگی 500 دلار پس انداز کرد که برای گذران زندگی کافی بود.

سپس به نیویورک رفت تا سعی کنه به یه بازیگر بزرگ تبدیل شه. کارنگی تو آکادمی هنرهای نمایشی آمریکا تحصیل کرد و بعد نقش برجسته دکتر هارتلی رو در پولی سیرک بازی کرد. با این حال، اون ازین تجربه متنفر بود و سریعاً متوجه شد که تئاتر برای اون مناسب نیس.

کارنگی بعداً تو ارتش ایالات متحده ثبت نام کرد و بیشتر از یه سال تو اردوگاه آپتون واقع در لانگ آیلند تو جنگ جهانی اول خدمت کرد و بعد از اخراج شدنش از ارتش، به عنوان مدیر تجارت، در یه دوره سخنرانی مسافرتی (برای سخنرانی به نقاط مختلف جهان میرفت) که توسط لول توماس تدریس میشد استخدام شد.

کلاس های سخنرانی عمومی دیل کارنگی؛ پلی به سوی آینده

بعد از گذشت دوره کوتاه بازیگریش، کارنگی یادش اومد که خیلی از دانش آموزان برای آموزش در سخنرانی عمومی، حاضر به پرداخت پول بودن و فهمید که این مهارت همون چیزیه که به اون کمک میکنه تا یه فروشنده موفق بشه. اون ازین ایده، برای آموزش کلاس های سخنرانی عمومی توی رده‌ی بزرگسالان، که به اون فضایی برای شروع کلاس های شبانه در ازای سود کمی داده‌بودن، به شکل موفقیت آمیزی استفاده‌کرد.

این کلاس ها، رسیدنش به موفقیت فوری رو ثابت کردن. دیل کارنگی، با تمرکز روی نیازای روزمره افراد بازرگان، به آنها یاد داد که چجوری به خوبی تو کارشون موفق عمل کنن، مذاگره های قانع کننده ای ارائه کنن و روابط مثبتی رو ایجاد کنن. شرکت کنندگان کلاس ها او، هر هفته با توجه به مهارت هایی که هفته قبل یادگرفتن را در زندگی شغل خود پیاده میکردن. توی دو سال، دوره‌ها به چنان محبوبیتی رسید که کارنگی اون ها رو از YMCA جدا کرد و مؤسسه شخصی خودش رو برای افزاش تعداد شرکت کنندگان تأسیس کرد.

در سال 1913، اون اولین کتاب خودش رو، با عنوان «سخنرانی عمومی و تأثیرگذار بر افراد در تجارت» منتشر کرد و از اون به عنوان کتاب درسی برای دوره هاش استفاده کرد. کمی بعد از انتشار این کتاب، اون نامش رو از تلفظ اصلی کارناژی به کارنگی تغییر داد. این یک تاکتیک تجاری درخشان و شاید تا حدودی ناشایست بود. که املای جدید نام اون باعث‌شده که افراد کلاس ها و کتاب های اون رو، به خونواده‌ی کارنگی (منظور اندور کارنگی، غول صنعت فولاد) که باهاشون هیچ ارتباطی‌نداشته، مرتبط کنن.

Dale Harbison Carnegie
Dale Harbison Carnegie

نوشتن کتاب آیین دوستیابی، بزرگترین اثر دیل کارنگی

در طول دو دهه آینده، کارنگی به تدریج برنامه درسی خودش رو اصلاح کرد تا نیازای دانشجویان حرفه ای خودش رو بهتر برآورده کنه. اون تصور میکرد که موفق ترین افراد تجاری تو هر صنعت خاصی، کسایی نیستن که دانش فنی دارن، بلکه افرادی هستن که بهترین مهارت های اجتماعی و مردمی رو دارن.

شرکت کنندگان کلاسه های اون باید روش های مؤثر صحبت کردن عمومی رو، بیشتر بیاموزن. اون ها نیاز به یادگیری مهارت های اجتماعی و ارتباطی داشتن، که رهبران صنایع رو نسبت به دیگران متمایز میکرد. وقتی که اون این مهارت های مهم رو به شرکت کنندگان یاد داد، متوجه شد که هیچ کتاب درسی تو این زمینه وجود نداره.

در سال 1936، بعد از سال ها تحقیقات خسته ناپذیر كه شامل خوندن صدها زندگینامه برای یادگیری چگونگی موفقیت بزرگترین رهبرای جهان بود، كارنگی بهترین کتابش یعنی «آیین دوستیابی» رو منتشر کرد. با وجود چاپ اولیه تقریبا 5000 نسخه، این کتاب به پرفروش ترین اثر خودیاری سال تبدیل شد. تا به امروز، کتاب اون نزدیک به پنج میلیون نسخه به فروش رفت که به زبان های مختلف نیز ترجمه‌شده.

تأثیر بر آموزش بزرگسالان و بهبود شخص خود

مؤسسه دیل کارنگی با موفقیت کتاب آیین دوستیابی، محبوبیت زیادی پیدا کرد. در طول عمر کارنگی، این مؤسسه در 750 شهر آمریکایی و همچنین 15 کشور خارجی گسترش پیدا کرد. در سال 1953، کارنگی دفتر مرکزی این مؤسسه رو به یک انبار پنج طبقه با نمای قهوه ای رنگ تو منهتن منتقل کرد. از زمان مرگش در سال 1955، حدود 450000 نفر در کلاس های اون رو در سراسر جهان شرکت کردن.

کارنگی ضمن تمرکز روی سخنرانی هاش، زندگی نامه هایی هم نوشته، با انگیزه به این عقیده که بهترین راه برای یادگیری اسرار موفقیت، خوندن مطالب در مورد موفق ترین افراد تاریخه. در سال 1932، کارنگی زندگی نامه‌ای از آبراهیم لینکلن، لینکلن گمنام رو منتشر کرد و بعد از اون چندین مجموعه از طرح های مختصر بیوگرافی رو انتشار داد که شامل حقایق کمتر شناخته‌شده در مورد افراد مشهور (1934)، پنج شرح حال دقیق (1937) و شرح حال بیوگرافی (1944).

کتاب آیین زندگی بهترین کتاب خودسازی دیل کارنگی

دیل کارنگی در سال 1948، كتاب خودسازی دیگه ای رو با نام، «آیین زندگی»  منتشر كرد. بعد از پایان اولین زندگی مشترکشاو در سال 1944 با دوروتی پرایس واندرپول ازدواج کرد. همسر جدید او نقش اساسی رو در گسترش انستیتوی دیل کارنگی داشت. مخصوصاً به توسعه دوره ها و برنامه هایی که به سمت کلاس های نوظهور زنان جوان حرفه ای میرفت، کمک کرد.  کارنگی در اثر بیماری هاجکین در اول نوامبر سال 1955 در سن 66 سالگی درگذشت. او در زمینه های آموزش بزرگسالان و خود بهبودی پیشگام هم دوره هایی خود بود.

از زمان درگذشت کارنگی تاکنون، مؤسسه دیل کارنگی همچنان به گسترش خودش ادامه‌داده و در حال حاضر یک شرکت آموزشی – تجارت مشهوره که در 90 کشور جهان فعالیت میکنه. اگرچه اون هزاران صفحه کتاب نوشته و ساعت ها به سخنرانی میپرداخته، اما پیام اساسی کارنگی در مورد آیین زندگی رو میشه با دو اصل اساسی اون خلاصه کرد، خودتون رو فراموش کنین و با دیگران همکار کنین، زیرا همکاری چیزه اجتناب ناپذیریه!

پرسش و پاسخ

او یه نویسنده و سخنران انگیزشی معروفیه که به خاطر چندین کتاب مشهور در زمینه خودیاری، بیش از 50 ساله که مردم از نظراتش بهره مبرن.

دیل کارنگی چیکارا کرد؟

او تونست تأثیر قابل توجهی در دیدگاه آدما نسبت به محیط زندگیشون ایجاد کنه تا بتونن بیشتر موفق باشن و با دیگران تعامل مؤثری داشته باشن.

کتابای معروف دیل کارنگی چیان؟

از آثار معروقش میشه به کتاب های آیین دوستیابی و آیین زندگی اشاره کرده. کتاب اولیت بعد از 50 سال از انتشارش هنوز هم پرفروشه.

جملات زیبا از کارنگی در مورد انجام به موقع کار

عدم تحرک، شک و ترس ایجاد میکنه و فعالیت، اعتماد به نفس و شجاعت به ارمغان میاره. اگر میخوایین ترس رو تسخیر کنین، نشینید خونه و در موردش فکر کنین، بیرون برین و مشغول به کاری شوین.

زندگی همین امروزه، تنها زندگی که به اون اطمینان دارین همینه. از امروز بیشترین استفاده رو از زندگی ببرین. به چیزی علاقه مند شین. اگاه باشین. سرگرمی ایجاد کنین. بزارین بادهایی از شور و شوق تو شما جاری بشه. امروز رو با احتیاط زندگی کنین.

اشتیاق شعله ور که از احساس و پشتکار انسان نشأت میگیره، کیفیتی است که بیشتر اوقات باعث موفقیت میشه.

یکی از غم انگیزترین چیزایی که من درباره طبیعت بشر میدونم اینه که، همه ما تمایل به کنارگذاشتن زندگی داریم. همه‌ی ما به جای لذت‌بردن از گل رُزهایی که امروزه بیرون از پنجرمون شکوفه میزنه، توی خواب باغ های جادویی گل سرخیم.

فرصتی به دست بیارین، زیرا تمام زندگی یه فرصته. مردی که به مکان دوری سفر میکنه، عموماً کسیه که شهامت زیادی رو داره.

اکثر ما شجاعت زیادی رو به نسبت رویاهامون داریم.

همه ما امکاناتی رو داریم که ازش اطلاعی نداریم. ما میتونیم کارهایی رو انجام بدیم که اصلاً تصورشم رو نمیتونیم بکنیم.

اگه فقط فکرتونو به انجام کاری متمرکز کنین، میتونین تقریباً هر ترسی رو تسخیر کنین. به یاد داشته باشید که، ترس فقط توی ذهن شما وجود داره.

اول از خودتون بپرسید: بدترین چیزی که میتونه رخ بده چیه؟ سپس برای پذیرشش آماده‌بشید و بعدش اون رو ادامه‌بدید.

زندگینامه‌ی  آبراهام لینکلن؛ زندگی او داستان ایالات متحده آمریکا بود را در سایت عادل دمیرچی مطالعه کنید.

جملات زیبا از کارنگی در مورد زندگی

فقط یه سخنگوی مستعد، شایشته اعتماد به نفسه.

کسی که به دورتر سفر میکنه، عموماً کسیه که دل و جرات انجام کار رو داره. قایق مطمئن هرگز از ساحل فاصله نمیگیره .

آیا زندگی براتون خسته کنندس؟
پس خودتون رو به سمت کارهایی که با تمام وجود به اون ها اعتقاد دارین رها کنین. برای اون زندگی کنید، برای اون بمیرین. در این صورت شادی رو پیدا میکنین که فکر می‌کردین هرگز نمی‌تونه مال شما باشه.

کاری رو که از انجامش میترسین، عملی کنین و ادامه بدین. این سریعترین و مطمئن‌ترین روشیه که تاحالا برای فتح ترس کشف‌شده.

اگه به خاطر نگرانی نمیتونین بخوابین، به جای اینکه دروغ بگین، از خواب بلند شین و کاری کنین. این نگرانیه که شما رو تصرف میکنه، نه کمبود خواب.

به یاد داشته باشین، امروز فرداییه که دیروز نگران اون شدین.

اگه شما هیچ تلاشی برای فردی که میخوایین تبدیل بشین نکنین، به طور خودکار تبدیل به فردی میشین که نمیخوایین باشین.

امروز گرونترین دارایی و تنها مالک مطمئن ماس.

هر روز زندگی جدیدی برای یه انسان خردمنده.

ترس نتیجه عدم اعتماد به نفسه. عدم اعتماد به نفس نتیجه‌ی آگاهی نداشتن از کاریه که میتونین انجام بدین. نبود یا کمتود اطلاعات از کاری که میتونید انجام بدید، ناشی از عدم تجربه اس. بی‌تجربگی ناشی از عدم انجام کار جدیده.

شما فقط میتونین آوازی که بلدین رو بخونین. فقط میتونین نقاشی که بلدین رو بکشین. باید همون چیزی باشین که تجربیات، محیط و وراثت برای شما رقم میزنه. بهتر یا بدتر، باید سازهای کوچیک خودتون رو در ارکستر زندگی بنوازین.

جملات زیبا از دیل کارنگی درباره خوشبختی

به یاد داشته باشین که شادی به این که کی هستین و چی دارین بستگی نداره و فقط به اونچه که فکر میکنین بستگی داره.

مردم به ندرت موفق میشن، مگه اینکه تو کارهایی که انجام میدن تفریح داشته باشن.

اون چیزی که واقعاً دارین یا هستین و انجامش باعث میشه شما رو خوشحال یا ناراضی جلوه میده نیست. اون همون چیزیه که شما دربارش فکر میکنین.

کسی که همه مشوق هاش بیرونی هستن، خوشبختی خودش رو درگرو نگه‌داشتن دیگران قرارداده.

به جای اینکه از اونچه که مردم درباره شما میگن نگران باشین، چرا وقت خودتون رو صرف تلاش برای تحقق چیزی نمیکنین که قابل تحسین باشه.

موفقیت در گرو رسیدن‌به اون چیزیه که میخوایین. خوشبختی یعنی خواستن چیزی که دست یافتنیه.

اگه میخوایین مشتاق باشین، با اشتیاق رفتار کنین.

اگه كسایی كه نگران بدهی هاشون هستن، یکم به دارایی هایی که میتونن به دست بیارن فکر کنن، نگرانی هاشون متوقف میشن.

وقتی از دشمنامون متنفریم، داریم به اون ها قدرت میدیم.

خوشبختی به شرایط بیرونی بستگی نداره، بلکه بستگی به شرایط درونی داره.

اگه میخوایین شادی رو حفظ کنین، باید اون رو به اشتراک بزارین.

این روشیه که ما به موقعیت هایی واکنش نشون میدیم که احساسات ما رو تعیین می کنن.

مردی بدون چهره خندون نباید مغازه باز کنه.

رفتار بالاتر از کلمات عمل میکنه و لبخند نشون میده، من شما رو دوست دارم. شما منو خوشحال میکنین واز دیدنتان خوشحالم.

یکی از دلایل نارحت نبودن پرنده ها و اسب ها، اینه که اون ها در تلاش نیستن تا پرندگان و اسب های دیگه رو تحت تأثیر قرار بدن.

احساس پشیمونی برای خودتون و شرایط فعلیتون نه تنها به معنیه تلف کردن انرژیه، بلکه بدترین عادتیه که میتونید داشته باشین.

به شخصیتتون بیشتر از شهرتتون اهمیت بدین، چون شخصیت شما همون چیزیه که هستین، در حالی که شهرت، چیزیه که دیگران فکر میکنن هستین.

جملات زیبا از دیل کارنگی در مورد کار

اول کارهای سخت رو انجام بدین. مشاغل آسون میتونن به راحتی انجام بشن.

از چیزایی که مشاغل کوچیکی به نظر میان و به شما بهترین نتیجه رو میدن نترسین. هر بار که یکی رو شکست بدین، شما رو بسیار قوی تر میکنه. پس بهتره که از کارهای کوچیک تر شروع کنین و کم کم به کارهای بزرگتر روی بیارین.

هدفتون اینه که مخاطباتونو رو به اونچه که میبینین، میشنوین و اون چیزی که حس میکنین جذب کنین.

اگه به اون چیزی که انجام میدین معتقدین، اجازه ندین هیچ چیزی مانع از انجام کارتون بشه. خیلی از بهترین کارهای موجود در جهان که انجام‌شده، به نظر غیر ممکن میومده. پس کار درست اینه که، اون رو به اتمام برسونین.

موفقیت رو بیشتر از ناکامی ها گسترش بدین. دلسردی و ناکامی دو قدم نرسیدن به موفقیته.

بسیاری از چیزهای مهم در جهان، توسط تلاش افرادی صورت‌گرفته که به نظر میرسیده هیچ امیدی نداشتن.

افکار ما باعث ایجاد اون چیزی که هستیم میشه.

شلیک های بزرگ اغلب شلیک های کوچیکی بودند که فقط به شلیک دادنشون ادامه‌دادن.

بهترین راه ممکن برای آمادگی فردا، تمرکز با تمام هوش، ذکاوت و اشتیاق در انجام کارهای امروزه. این تنها راه ممکن آماده‌سازی برای آیندس.

خستگی ما اغلب ناشی از کار نیس، بلکه از نگرانی، سرخوردگی و ناراحتیه.

کار اصلی ما این نیس که ببینیم چه چیزی توی مسافت کمتری قرار داره، بلکه هرچیزیو که میبینیم باید انجام بدیم.

دانش تا زمانی که عملی نشه، قدرتی نداره.

دانش اون چیزیه که تو ذهنتون موندگار میشه.

جملات زیبا از دیل کارنگی در مورد مردم

هنگام معامله با مردم، به یاد داشته باشین که با موجودات منطقی سر و کار ندارین، بلکه با موجودات عاطفی روبرو هستین.

راه سلطنتی دست یابی به قلب یه انسان اینه که با اون در مورد راه های کسب ثروت صحبت کنین.

فقط یه راه برای انجام شدن کار وجود داره و اون اینه که شخصی بخواد اونو انجام بده.

از کسایی که بحث میکنن نترسین، بلکه از کسایی بترسین که گول میزنن.

تنها راه در دست‌گرفتن مناظره، اجتناب از اونه.

اگه میخوایین عسل جمع کنین، به کندوی زنبور عسل لگد نزنین.

کسایی که به وسیله خودشون متقاعد شدن، همچنان بر سر عقیدشون هستن.

از دشمنایی که به شما حمله میکنن نترسین بلکه از دوستایی که شما رو مسخره میکنن بترسین.

هر احمقی میتونه انتقاد، شکایت کنه و بیشتر احمق ها این کار رو میکنن. اما درک و بخشش نیاز به شخصیت و کنترل خود داره.

اگه با بعضی از افراد درباره ی خودشون صحبت کنین، اون ها ساعت ها به شما گوش میدن.

چرا در مورد چیزی که میخوایم صحبت میکنیم؟ این کار کاملا احمقانه اس. البته شما به اونچه که میخواین علاقه دارین. بقیه هم درست مثل شما هستن.

شما میتونید حد و حدود هر شخصی رو با عصبانیتش بسنجین.

همه مردم ترس دارن، اما فرد شجاع ، ترس خودش رو دور میریزه و به جلو حرکت میکنه، حتی گاهی اوقات به سوی مرگ، اما همیشه به پیروزی میرسه.

برای جالب بودن، علاقه مند باشین.

نام ها شیرین ترین و مهمترین صدا ها در هر زبانی هستن.

با جنگ، هرگز کامل نمیشین. اما با تسلیم شدن، بیشتر ازاونچه که انتظارش رو داشته باشین، بدست میارین.

مرد موفق از اشتباهاتش سود خواهد برد و دوباره به روشی متفاوت تلاش خواهد کرد.

من شخصاً به توت فرنگی و خامه علاقه‌ی زیادی دارم، اما فهمیدم به دلایل عجیبی، ماهی‌خوردن کرم ها رو ترجیح‌میده. پس وقتی به ماهیگیری رفتم، به اونچه که میخواستم فکر نکردم، بلکه به اون چیزی که میخواستن فکر کردم. قلاب رو با توت فرنگی و خامه طعمه نکردم. در عوض، کرم یا ملخ رو جلوی ماهی گرفتم و گفت: نمی خوای چنین چیزی رو داشته باشی؟ چرا هنگام ماهیگیری برای مردم از این حس استفاده نمیکنیم؟

همیشه احساس اهمیت رو در دیگران ایجاد کن.

هر مردی که با اون ملاقات میکنم در بعضی از چیزا از من برتره و این یعنی من باید از اون یاد بگیرم.

به یاد داشته باشین که ممکنه افراد کاملا در اشتباه باشن، اما خودشون به این موضوع اعتقادی نداشته باشن.

به جای محکوم کردن مردم، سعی کنین اون ها رو درک کنین. این خیلی سودآورتر و جذاب تر از انتقاده، زیرا شکیبایی و مهربونی رو پرورش میده.

تفاوت بین قدردانی و چاپلوسی؟ این خیلی ساده اس، یکی صادقه و دیگری ریاکاره. یکی از قلبش نشات میگیره و دیگری از کلامش. یک نفر متواضعه و دیگری خودخواهه. یکی مورد تحسین جهانیانه و دیگری محکوم به جهانیانه.

برای مطالعه‌ی زندگینامه‌ی بزرگان به راه مرجانی بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *