زندگینامه اکهارت توله

زندگینامه اکهارت توله

زندگینامه اکهارت توله مانند زندگی هر فرد موفق دیگری، پر از چالش است. نام و زندگینامه اکهارت توله در زمینه آموزش معنوی، بسیار محبوب است. بسیاری معتقد هستند توله یک معلم معنوی برجسته محسوب می شود که فرد دیگری نمی تواند جایگزین وی شود. علاوه بر این ها، توله یک نویسنده موفق و بسیار مشهور در باب فیزیولوژیکی است. کتاب اول او با نام «قدرت اکنون» بسیار محبوب شد. البته به جزء این کتاب، دیگر کتاب های اکهارت توله مانند «نگهبانان وجود» و «یک زمین جدید: بیداری برای هدف زندگی شما» نیز معروفیت دارند. در این مقاله علاوه بر زندگینامه او به برخی از محبوب ترین کتاب هایش نیز پرداخته می شود.

زندگینامه اکهارت توله

زندگینامه اکهارت توله با معرفی اولیه

اکهارت توله با نام اصلی اولریش لئونارد توله در 16 فوریه سال 1948 در شهر لونن کشور آلمان به دنیا آمد. این شهر کوچک شمالی کشور آلمان که زخمی دوران جنگ جهانی دوم بود، محیطی غم انگیز داشت. از طرف دیگر خود توله نیز در خانواده ای از هم پاشیده با محیطی غم انگیز بزرگ شد. پدر و مادرش از هم جدا شدند. در ابتدا توله با مادرش زندگی می کرد؛ اما دچار افسردگی شده بود.

از سن 15 سالگی همراه پدر به اسپانیا مهاجرت کرد. در آن جا بود که به تحصیل ادبیات، روانشناسی و نجوم علاقه مند شد. در همین دوران بود که تصمیم به ترک تحصیل در دانشگاه گرفت و مانند بسیاری از نویسندگان موفق خودیاری به تحصیل و مطالعه کتاب در منزل پرداخت. او در بزرگسالی دچار بیماری افسردگی شدید شد. با مطالعه کتاب های فراوان، از یک شاعر آلمانی با نام ژوزف آنتوان الهام گرفت.

در اوایل سنین جوانی در دانشگاه لندن در رشته فلسفه و روانشناسی ثبت نام کرد. تحصیلات خود را با موفقیت پشت سر گذاشت و بورسیه ای برای انجام تحقیقات در دانشگاه معروف کمبریج دریافت کرد؛ اما از ادامه تحصیل انصراف داد. مثل اینکه تلاش برای کسب دانش، افسردگی او را عمیق تر کرده بود. او احساس می کرد ذهنش از کنترلش خارج شده و از یک نقطه ای به بعد حتی به خودکشی فکر می کرد! این روند ادامه داشت تا در سن 29 سالگی یک اتفاق عجیب اما مثبت برایش افتاد که زندگی او را متحول کرد.

ایجاد تحول در زندگینامه اکهارت توله

بله! درست زمانی که توله به خودکشی فکر می کرد دچار یک تحول درونی شد. به طور مداوم با خود تکرار می کرد «این خود کیست؟ که نمی توانم با او کنار بیایم.» این دوران در زندگینامه اکهارت توله، به سن 29 سالگی او نسبت داده شده است. شب ها با این فکر به خواب می رفت تا بالاخره جواب سؤال خود را پیدا کرد و موجب تغییر زندگی افراد بسیاری مانند خود شد. توله یک شب که با همین سؤال از خواب بیدار شد، متوجه شد این خود، چیزی است که ما در مورد خود در ذهنمان می سازیم. البته همراه تمام مشکلاتی که برایمان حل کردنی نیستند. در آن لحظه به آرامش حضور رسید و همه تفکرات منفی را از خود دور کرد. او این آرامش حضور را پرورش داد و ذهن خود را از افکار وسواسی مانند آرزوها و ضررها، انتظارات و ناامیدی ها دور کرد. این گونه به سمت هدفِ بودن در زمان حال نزدیک شد، یعنی هدفی که انسان را از نظر معنوی به اصل هستی متصل می کند.

توله با تجسم این هدف، بزرگ ترین رضایت قلبی و شادی را تجربه کرد. حالا که توله اصل بودن در زمان حال را یافته بود، بعد از تحمل زمان طولانی اضطراب و پوچی عمیق به آرامش بی نظیری که فکرش را هم نمی کنید، رسید.

موفقیت قهرمانانه و پذیرفتن مسئولیت انتشار پیام

پس از این بی خوابی شبانه و یافتن جواب شبانه، توله چند سال بعدی در زندگی خود را وقف این تحول درونی کرد. توله این تحول درونی را یک موهبت الهی یافته بود که در برابر آن مسئولیت داشت. او برای این سفر انفرادی آماده شد. علاوه به سفر انفرادی وجودی، به کانادا، کلمبیا و امریکا نیز سفر کرد. آماده به اشتراک گذاشتن موهبت حضور هدفمند با جهانیان شد. او سعی کرد آنچه را با یک تجلی عمیقا شخصی دریافت کرده به یک فلسفه کاملا عملی تبدیل کند تا به بقیه افراد مثل قبلا خودش کمک کند. این گونه، افراد می توانستند بر مشکلات دنیایی غلبه کنند که توسط ارزش ها و رفتارهای مبتنی بر نفسشان ایجاد شده بودند.

متأسفانه پیام توله که بر وحدت و صلح مبتنی بود با همان روحیه مسلط بر خود دریافت نشد. هنگامی که اولین کتاب او با نام قدرت اکنون در سال 1997 منتشر شد، در عین حال که در لیست پر فروش ترین ها قرار گرفت، مقامات بلندپایه مسیحی، کتاب او را به دلیل مخالفت با آموزه های موجود در کلیسا محکوم کردند. تا جایی که دیگر کتاب های اکهارت توله به عنوان آثار خودیاری عصر جدید که به دین و روانشناسی می پردازد، رد شدند.

توله ناامید نشد و به جای اینکه هدف خود را در مواجهه با سیل انتقادات زیر سؤال ببرد؛ متمرکز بر یافتن و رسیدن به مخاطب برای دریافت پیام خود شد. به همین جهت، کتاب خود را در کتابفروشی ها با دو مضمون زیر تبلیغ و انتشار کرد:

  • قدرت اکنون: راهنمای روشنگری معنوی
  • زمین جدید: بیداری برای زندگی شما

به عنوان یک معلم معنوی به تلاش های خود برای آموزش با سمینارها ادامه داد تا اینکه کتاب دوم خود را که «هدف» نام داشت برای گسترش پتانسیل ایده های خود جهت ایجاد دنیایی بهتر به چاپ رساند.

آموزش توله فراتر از کتاب ها

در زندگینامه اکهارت توله آمده، او به چاپ کتاب ها بسنده نکرد. توله شکل آموزه های خود را دائما با جهان در حال تغییر، تغییر می داد تا بتواند در حد امکان آموزه های خود را دسترس همگان قرار دهد. با مشارکت اپرا، وبینارهای زیادی برگزار کرد. محصولات ویدئویی و پادکست ها را فراموش نکرد. از سخنرانی ها، نشست ها، کارگاه های آموزشی، کنفرانس ها و هر وسیله ای دیگری برای این سود معنوی استفاده می کرد و استفاده می کند.

زندگی اکهارت توله مسیر بسیاری از انسان ها را در این سفر دنیوی تغییر داده است. تأثیر او به دلیل درک عمیق از دردهایی است که همه ما را انسان می کند. او به مردم دسترسی پیدا می کند، زیرا دانش و تجربه خود را بدون واسطه در دسترس قرار می دهد. معنویت را به گونه ای تعریف و تحلیل می کند که شاگردان و خوانندگان کتاب ها و مقاله هایش می توانند به طور مستقل در زندگی خود، آن را تمرین کنند.

فراموش نکنید بسیاری از ما خود را درگیر خاطرات گذشته و فانتزی های آینده می کنیم که قدرت حال را فراموش می کنیم.

کتاب های اکهارت توله

در زندگینامه اکهارت توله نشر کتاب های زیادی اتفاق افتاده است. کتاب های اکهارت توله موفق، پرفروش و محبوب هستند. در ادامه این بخش به معرفی مشهورترین کتاب های او می پردازیم:

  • کتاب قدرت اکنون: راهنمای روشنگری معنوی؛ اولین کتاب توله

کتاب «قدرت اکنون» که اولین کتاب از کتاب های اکهارت توله بوده در آستانه 50 سالگی توسط وی به چاپ رسیده است. این کتاب افراد را تشویق به زندگی در زمان حال می کند. این کتاب در مورد خود افراد بحث می کند. چگونگی تعامل مردم با خود و دیگران نشان دهنده فلسفه وجودی خودِ هر فرد است. به مفهوم خودِ بازتابی پرداخته و به ارائه حضور در لحظه، همراه با تمرین های ساده نیز پرداخته است.

کتاب قدرت اکنون از مشهورترین کتاب های اکهارت توله محسوب می شود که در زندگینامه اکهارت توله نیز به عنوان پر فروش ترین معرفی شده است. در فصل اول این کتاب، خوانندگان را با روشنگری و در عین حال دشمن طبیعی خود، یعنی ذهن آشنا می کند. او خوانندگان را با نقش خودشان به عنوان خالق درد آشنا می کند. به آن ها نشان می دهد چگونه با زندگی کامل در زمان حال، یک هویت بدون درد برای خود ایجاد کنند. این سفر همراه با کتاب قدرت اکنون، هیجان انگیز خواهد بود. حتما کتاب قدرت اکنون را مطالعه کنید تا به جوهر فنا ناپذیری وجودی خود متصل شوید.

  • یک زمین جدید: بیداری برای هدف زندگی شما

کتاب «یک زمین جدید» دنباله ای از کتاب قدرت ذهن بوده که ایده های کتاب قبلی را به کل جامعه بسط می دهد. توله در این کتاب تأکید می کند که زمان فراتر رفتن از نفس، در واقع خلاص شدن از شر احساسات و انرژی های منفی است. در واقع به جهانی صلح آمیزتر و مهربان تر کمک می کند. زمانی که فردی بتواند با خود به صلح درونی برسد با افراد دیگر نیز به صلح خواهد رسید. از طرف دیگر به اخبار منفی جهانی کمتر گوش بدهید، به طور مداوم این و آن را دشمن فرض نکنید. افکار ویروسی دیگران را با خود حمل نکنید و به دیگران نیز منتقل نکنید. بگذارید درونتان یک صلح عمیق را حس کند. این گونه با لبخندی بر لب می توانید دیگران را نیز به صلح درونی و بیرونی تشویق کنید.

  • سکون سخن می گوید

کتاب «سکون سخت می گوید» در زندگینامه اکهارت توله کاملا نمود دارد، به خوانندگان ارزش سکون و سکوت را با یک مطالعه کوتاه و سر راست آموزش می دهد. افراد می آموزند چگونه به آرامش درونی عمیق تر رسیده و چگونه درک خود را بالا ببرند. این کتاب به دلیل کاربرد عملی و ساده ای که دارد در زندگی هر فرد و هر خواننده ای می تواند محبوبیت داشته باشد.

این کتاب مانند دیگر کتاب های اکهارت توله به شما یک آموزش به معنای متعارف کلمه ندارد. به این معنی که به شما قوانین رفتاری، باورها و اطلاعات جدید نمی دهد. این کتاب به شما کمک می کند آنچه را بیابید که شما را از حقیقت آن چه هستید، جدا می کند؛ سپس آن ها را حذف کنید تا خود واقعیتان را بیابید.

این کتاب مانند یک تابلو راهنما عمل می کند. اگر آن را بخوانید، دیگر آن را کنار نمی گذارید. برای تمرین کردن، همیشه باید آن را در دسترس داشته باشید.

  • کتاب سفر به خویشتن

این کتاب از سری کتاب های اکهارت توله دارای 8 فصل بوده که شامل سه دوره مختلف از خلوت گزینی فردی است. در زندگینامه اکهارت توله تمام این دوره ها وجود دارند. سفر به خویشتن می تواند یکی از سفرهای معنوی و پر سود برای هر فردی باشد.

برخی از افراد فکر می کنند فقط زندگی آن ها پر مسئله است و این وضعیت پر مسئله فقط مختص زندگی آن ها است. این گونه افراد به طور مداوم در حال غر زدن هستند. این گونه هیچ گاه به صلح درونی نخواهند رسید. زمین و زمان را در وضعیت خود مقصر می دانند و در نتیجه نه با خود و نه با دیگران به صلح می رسند. در این کتاب آمده است که ذات زندگی و طبیعت آن، پر مسئله بوده و بسیاری از مسائل حتی غیر قابل حل هستند؛ پس این مسئله ها مختص فرد شما نیستند و برای همه انسان های روی زمین وجود دارند. باید بدانید همه چیز گذر کردنی است، هیچ چیز ماندنی نیست. این کتاب به شما می آموزد چگونه با مسئله های زندگی به خوبی کنار بیایید، البته کنار که نه، آن ها را کلا نبینید و ذهنتان را درگیر آن ها نکنید. با خود می گویید مگر می شود؟! کافی است کتاب سفر به خویشتن را مطالعه کنید و خودتان در این روشنگری عمیق غوطه ور شوید.

دیگر کتاب های اکهارت توله و لزوم مطالعه آن ها

تا به الآن در زندگینامه اکهارت توله کتاب های زیادی به قلم او به ثبت رسیده اند. توله بیش از 20 عنوان کتاب را به چاپ رسانده است. علاوه بر کتاب های معرفی شده در بخش قبل، می توان به کتاب هایی چون محافظان وجود، اینک و اینجا، تمرین نیروی حال و شکوه زندگی در لحظه حال اشاره کرد که در جهان از جمله ایران دارای طرفداران زیادی هستند. همه کتاب ها زنجیره وار به هم متصل هستند و شما را به آرامشی می رسانند که باور کردنی نیست.

ترجمه روان و پر مغز برای رساندن پیام اصلی به خوانندگان بسیار مؤثر است. به همین جهت از انتشاراتی ها و فروشگاه های معتبر، سری کتاب های اکهارت توله را تهیه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *